Психологічні особливості ідентичності рятувальників з ознаками посттравматичних стресових розладів

Автор(и)

  • Н. Є. Афанасьєва Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Донецький національний університет імені Василя Стуса https://orcid.org/0000-0002-1050-8495

DOI:

https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).8

Ключові слова:

посттравматичний стресовий розлад, ідентичність, рятувальники, психологічні особливості, професійна діяльність

Анотація

У статті висвітлюються результати дослідження психологічних особливостей ідентичності рятувальників, які мають ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Ідентичність рятувальників формується на основі їхнього особистісного досвіду, самосприйняття в професії, оцінки власної компетентності, а також соціальної взаємодії в робочому колективі. Однак симптоми ПТСР можуть значно впливати на ідентичність рятувальників, призводити до її дестабілізації.
Серед ключових проблем, що виникають в результаті ПТСР, є відчуження від колег, сумніви щодо власної професійної здатності, а також загострене відчуття втрати контролю над життям і професійною діяльністю. ПТСР розвивається у осіб, які перенесли травмуючі події. Він спотворює протікання психічної діяльності особистості. До загальної симптоматики ПТСР відносять: скорочення життєвої перспективи, пролонговану активізацію бойового стресу, агресивність, конфліктність, соціальна дезадаптація, порушення соціальної та особистісної ідентичності. ПТСР є не тільки особистою проблемою рятувальника, але і актуальним суспільним питанням, оскільки його прояви, в тому числі, породжуються громадською думкою і ставленням населення до надзвичайних ситуацій.
Виявлено суттєві порушення в ідентичності рятувальників, які мають симптоми ПТСР. Це проявляється у таких ознаках, як емоційна поляризація, нестабільність самооцінки, втрата впевненості у власній компетентності та зниження мотивації до активної професійної діяльності. У статті підкреслюється, що травматичні переживання можуть призвести до втрати відчуття професійної ролі та відчуження від колективу, що негативно впливає на ефективність роботи та загальне психологічне благополуччя рятувальників. Своєчасні психологічні інтервенції можуть допомогти зберегти стабільність ідентичності рятувальників та зберегти професійне здоров᾽я.

Біографія автора

Н. Є. Афанасьєва , Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Донецький національний університет імені Василя Стуса

старший викладач сектору психології Харківського національного педагогічного університету
ім. Г. С. Сковороди, доцент кафедри психології та педагогіки Харківського національного університету внутрішніх справ доцент кафедри психології діяльності в особливих умовах професор кафедри психології Донецького національного університету ім. Василя Стуса

Посилання

Актуальні дослідження в сучасній вітчизняній екстремальній та кризовій психології : монографія / за заг. ред. В. П. Садкового, О. В. Тімченка. Харків : ФОП Мезіна В.В., 2017. 512 с.

Афанасьєва Н. Є., Маклакова С. С. Професійна ідентичність рятувальників України. Теорія і практика сучасної психології. 2018. № 4. С. 191–196.

Бабелюк О. В., Гоцуляк Н. Є. Психологічна служба рятувальних підрозділів : навчально-методичний посібник. Кам’янець-Подільський : ТОВ «Друкарня «Рута», 2021. 204 с.

Васильєв С. П., Зубовський Д. С. Психодіагностика посттравматичного стресового розладу у військовослужбовців. Український психологічний журнал. 2016. № 1. С. 6–16.

Вересова В. Д., Абаніна Г. В. Проблема професійної ідентичності в контексті феномену психологічного благополуччя. Актуальні питання сучасної науки та практики: матеріали науково-практичної конференції, м. Київ, 15 листопада 2018 р. Київ, 2018. С. 499–501.

Корольчук О. Л. Посттравматичний стресовий розділ як новий виклик сучасній Україні. Державне управління. Інвестиції: практика та досвід. 2016. № 17. С. 104–111.

Назар Ю. О. Посттравматичне зростання в контексті моделей благополуччя особистості. Габітус. 2023. Вип. 48. С. 125–131.

Назаров О. Психологія діяльності рятувальника: зміст та проблеми для обговорення. Проблеми екстремальної та кризової психології. 2022. №2(4). С. 30–38.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-07

Як цитувати

[1]
Афанасьєва , Н.Є. 2024. Психологічні особливості ідентичності рятувальників з ознаками посттравматичних стресових розладів. Вісник Донецького національного університету імені Василя Стуса. Серія Психологічні науки. (Лис 2024), 74-82. DOI:https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).8.

Номер

Розділ

Психологія діяльності в особливих умовах