Уявлення подружньої пари про сімейні ролі
DOI:
https://doi.org/10.31558/2786-8745.2022.1(1).12Ключові слова:
сім’я; сімейні відносини; подружня пара; шлюб; сімейні ролі; рольові очікування; задоволеність шлюбомАнотація
У статті розкрито особливості уявлення подружньої пари про сімейні ролі. Актуальність теми, тому що вибір шлюбного партнера є важливим етапом у житті особистості. Вибір шлюбного партнера залежить від підсвідомих установок, які закладаються з дитинства в батьківській родині та формують уявлення про шлюбого партнера. Родинне підсвідоме визначає вибір майбутнього шлюбного партнера, його особистісні та моральні якості. У шлюбі відбувається трансформація уявлень про сімейні ролі. Рольова структура сім’ї наказує членам сім’ї, що, як, коли й у якій послідовності вони мають робити, вступаючи один з одним у відносини. Невизначеність норм, які регулюють сімейні ролі, ставить перед сім’єю ряд соціально-психологічних проблем, що з проблемою «вибору» кожною сім’єю способу рольового взаємодії та формування ставлення членів сім’ї до різних сторін рольової поведінки у сім’ї. Задоволеність шлюбом у подружньому житті пов’язана із багатьма факторами: стажем подружнього життя, основним мотивом шлюбу, кількості дітей. Відчуття задоволеності-незадоволеності шлюбом формує ставлення до різних сфер життя. З’ясовано, що існують відмінності у рольових очікуваннях і домаганнях в шлюбі у жінок та чоловіків. У жінок домінує емоційно-психотерапевтична та батьківсько-виховна сфера, а у чоловіків – соціальна активність. Визначено, що у більшості жінок переважає значна задоволеність шлюбом, а у чоловіків – часткова задоволеність шлюбом. Подружні партнери прагнуть до взаєморозуміння. Взаємовідносини один з одним приносять радість та задоволення. Виявлено, що у більшості подружніх пар дружина відповідає за виховання дітей, організацію сімейної субкультури, роль «господині», а чоловік – матеріальне забезпечення сім’ї. За емоційний клімат в сім’ї, сексуальні відносини та організацію розваг відповідають обидва партнери.
Посилання
Вінс В. А., Кашпур Ю. М., Кузьменко Т. М. Гармонізація міжособистісних взаємин подружніх пар засобами психологічного консультування. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2022. Вип. 1. С. 42-46. DOI https:// doi.org/10.32782/psy-visnyk/2022.1.8
Грисенко Н. В., Батаєва К. Ю. Роль різних форм благополуччя у задоволеності шлюбом осіб зрілого віку. Вісник Дніпропетровського університету. Серія «Психологія». 2016. Вип. 22. С. 51-61.
Потапчук Є. М., Карпова Д. Є. Моделі поведінки подружжя в реалізації основних сімейних функцій Соціальна психологія. Юридична психологія. 2021. Випуск 21. С.268-274. DOI https://doi. org/10.32843/2663- 5208.2021.21.47
Психологія молодої сім’ї [Текст] : монографія. / Мушкевич М. І., Федоренко Р. П., Магдисюк Л. І., Дучимінська Т. І. Луцьк: Вежа-Друк, 2018. 235 с.
Столярчук О. А. Психологія сучасної сім’ї: навч.посіб. Кременчук: ПП Щербатих О. В., 2015. 136 с.