Стан невизначеності та його зв’язок зі стресом у підлітковому віці
DOI:
https://doi.org/10.31558/2786-8745.2023.2(3).6Ключові слова:
підліткова криза, соціальний розвиток особистості, стан невизначеності, стрес, подолання стресу, криза розвиткуАнотація
Ця стаття присвячена дослідженню стану невизначеності та його зв’язку зі стресом у підлітковому віці. Складність підліткового періоду в тому, що коли зростання та зміни спричиняють почуття невизначеності та впливають на рівновагу психологічного стану. Дослідження розкривають, що в цей час молоді люди стикається з важливими питаннями та виборами, що формують їх ідентичність та майбутні плани.
Невизначеність, що властива цьому періоду, викликає певний рівень стресу, який може мати серйозні наслідки для фізичного та емоційного здоров’я підлітків. Ці психологічні виклики, супроводжуючи бурхливі зміни в ідентичності, стосунках та майбутніх планах, можуть виникнути з приводу невизначеності щодо самого себе та свого місця у світі.
Ця унікальна складність підліткового періоду утруднює використання стандартних методів аналізу для виявлення зв’язку між невизначеністю та стресом.
Вирішення цієї проблеми передбачає використання комплексного підходу, який поєднує наукові дослідження, психологічні оцінки та емпатію. Розуміння контексту підліткової невизначеності вимагає не лише аналізу даних, але й чутливості до індивідуальних досвідів та унікального емоційного стану кожного підлітка.
Отже, тема зосереджує увагу на глибокому взаємозв’язку між невизначеністю та стресом у підлітковому віці, зокрема психологічному вимірі.
Посилання
Булах І. С. Психологія особистісного зростання підлітків: реалії та перспективи: монографія. Вінниця, ТОВ «Нілан-ЛТД», 2016. 340 с.
Краєва О. А. Подолання кризи ідентичності в підлітковому віці: монографія. Харків: Видавництво Іванченка І. С., 2018. 218 с.
Токарева Н. М. Моделювання особистісних конструктів підлітків у вимірах освітнього простору: монографія. Кривий Ріг, 2015. 446 с.
Савчин М. В., Васмленко Л. П. Вікова психологія: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Академвидавництво, 2005. 202с.
Лушин П. В. Невизначеність і типи ставлення до неї: ситуація психологічної допомоги. Психологічне консультування і психотерапія. Вип.1. 2016. С. 33–40.
Гусєв А. І. Толерантність до невизначеності як чинник розвитку ідентичності особистості: дис… канд. психол. наук: 19.00.07. Київ, 2009. 233 с.
Брюховецька О. В. Психологічні особливості толерантності до невизначеності в управлінській діяльності як однієї зі складових професійної толерантності керівників загальноосвітніх навчальних закладів. Проблеми сучасної психології. 2015. № 27. С. 70–81
Клименко І. В. Толерантність до невизначеності як фактор адаптації курсантів – майбутніх правоохоронців, які навчаються в рамках психологічного супроводу. Науковий вісник Херсонського державного університету. 2017. Т. 2. Вип. 4. С. 164–168.
Короткий психологічний словник / за ред. В. І. Войтка. Київ: Вища школа, 1976. 191 с.