Дослідження моральної свідомості та особливостей вирішення моральних дилем у молоді

Автор(и)

  • К. М. Васюк Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Донецький національний університет імені Василя Стуса https://orcid.org/0000-0002-6734-4612

DOI:

https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).5

Ключові слова:

вчинок, емоційна незрілість, інтеріоризація, моральні дилеми, моральна свідомість

Анотація

У статті аналізується проблема розвитку моральної свідомості у молоді. Здійснено аналіз філософських учень та психологічних концепцій щодо проблеми моральної свідомості, її структури і чинників, що впливають на її формування. Визначено, що моральна свідомість має пряму залежність від домінуючих у суспільстві соціальних стеретотипів, але це не єдиний чинник, бо існують також особистісні чинники, зокрема, рівень емоційної зрілості суб’єкта, що дозволяє йому формувати моральні переконання і робити вибір. В якості основи емпіричного дослідження взята теорія М. Кольберга про рівні розвитку моральної свідомості. Для емпіричного етапу дослідження використана методика моральних дилем М. Кольберга.
В результаті було встановлено, що майже третина осіб юнацького віку має низький рівень морального розвитку, у моральному виборі орієнтується на примус або матеріальну вигоду із вчинку. Трохи більше половини досліджуваних досягли третьої і четвертої стадії морального розвитку, де вирішальними у моральному виборі є соціальні потреби і взаємовідносини з оточуючими. Від аморальних вчинків на цій стадії особистість стримують осуд з боку оточуючих так і боку закону. Позитивним моментом на цій стадії є усвідомлення суспільної вигоди або шкоди від вчинку, відхід від суто егоїстичних міркувань. Особи з високим рівнем морального розвитку також були виявлені в ході дослідження, але їх кількість незначна і складає 10% від загальної кількості досліджуваних.
Статистичний аналіз показав наявність низьких і середніх показників рівня морального розвитку у молоді, що свідчить про егоїстичну спрямованість та емоційну незрілість у значної кількості опитаних, домінування стереотипів вигоди або примусу у дотриманні моральних норм. Це потребує розробки глобальної суспільної стратегії з розвитку моральної свідомості молоді.

Біографія автора

К. М. Васюк , Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Донецький національний університет імені Василя Стуса

старший викладач сектору психології, доцент кафедри психології та педагогіки Харківського
національного університету внутрішніх справ, доцент кафедри психології діяльності в особливих умовах, професор кафедри психології

Посилання

Бінкевич О.М. Деякі аспекти моральної відповідальності педагога вищої школи. Науковий вісник ЛНУВ МБТ імені С.Ж. Іжицького. Т.16. № 2 (59). 2014. С. 226-232.

Жирун О.А. Моральна свідомість у професійному становленні [Електронний ресурс]. Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Філософія. Психологія. Педагогіка. 2011. № 1. С. 109-112. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VKPI_fpp_2011_1_19.

Плахтій В.І. Теоретичні засади вивчення рівня розвитку моральної свідомості особистості. Педагогічний дискурс. Вип 2. 2007. С. 126-131.

Kohlberg L. The development of children's orientations toward a moral order. The University of Chicago, USA, 1963. 215 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-07

Як цитувати

[1]
Васюк , К.М. 2024. Дослідження моральної свідомості та особливостей вирішення моральних дилем у молоді. Вісник Донецького національного університету імені Василя Стуса. Серія Психологічні науки. (Лис 2024), 51-58. DOI:https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).5.

Номер

Розділ

Людина і суспільство: психологічні аспекти взаємодІЇ