Дослідження моральної свідомості та особливостей вирішення моральних дилем у молоді
DOI:
https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).5Ключові слова:
вчинок, емоційна незрілість, інтеріоризація, моральні дилеми, моральна свідомістьАнотація
У статті аналізується проблема розвитку моральної свідомості у молоді. Здійснено аналіз філософських учень та психологічних концепцій щодо проблеми моральної свідомості, її структури і чинників, що впливають на її формування. Визначено, що моральна свідомість має пряму залежність від домінуючих у суспільстві соціальних стеретотипів, але це не єдиний чинник, бо існують також особистісні чинники, зокрема, рівень емоційної зрілості суб’єкта, що дозволяє йому формувати моральні переконання і робити вибір. В якості основи емпіричного дослідження взята теорія М. Кольберга про рівні розвитку моральної свідомості. Для емпіричного етапу дослідження використана методика моральних дилем М. Кольберга.
В результаті було встановлено, що майже третина осіб юнацького віку має низький рівень морального розвитку, у моральному виборі орієнтується на примус або матеріальну вигоду із вчинку. Трохи більше половини досліджуваних досягли третьої і четвертої стадії морального розвитку, де вирішальними у моральному виборі є соціальні потреби і взаємовідносини з оточуючими. Від аморальних вчинків на цій стадії особистість стримують осуд з боку оточуючих так і боку закону. Позитивним моментом на цій стадії є усвідомлення суспільної вигоди або шкоди від вчинку, відхід від суто егоїстичних міркувань. Особи з високим рівнем морального розвитку також були виявлені в ході дослідження, але їх кількість незначна і складає 10% від загальної кількості досліджуваних.
Статистичний аналіз показав наявність низьких і середніх показників рівня морального розвитку у молоді, що свідчить про егоїстичну спрямованість та емоційну незрілість у значної кількості опитаних, домінування стереотипів вигоди або примусу у дотриманні моральних норм. Це потребує розробки глобальної суспільної стратегії з розвитку моральної свідомості молоді.
Посилання
Бінкевич О.М. Деякі аспекти моральної відповідальності педагога вищої школи. Науковий вісник ЛНУВ МБТ імені С.Ж. Іжицького. Т.16. № 2 (59). 2014. С. 226-232.
Жирун О.А. Моральна свідомість у професійному становленні [Електронний ресурс]. Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Філософія. Психологія. Педагогіка. 2011. № 1. С. 109-112. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VKPI_fpp_2011_1_19.
Плахтій В.І. Теоретичні засади вивчення рівня розвитку моральної свідомості особистості. Педагогічний дискурс. Вип 2. 2007. С. 126-131.
Kohlberg L. The development of children's orientations toward a moral order. The University of Chicago, USA, 1963. 215 p.