Розвиток психосоціальної служби онкоклініки як важлива складова процесу лікування та ренабілітації осіб з онкопатологією

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).11

Ключові слова:

емоційний стан, психоонкологічна реабілітація, онкологія, служба психосоціальної допомоги, психосоціальна підтримка

Анотація

Дана стаття присвячена проблематиці надання психосоціальної допомоги особам з онкопатологією в умовах воєнного часу в Україні. Наведені статистичні дані довоєнних канцер-реєстрів. Описано основні характеристики емоційного стану осіб з онкопатологією з урахуванням умов воєнних дій на території держави. У статті подано приклади практичного використання скринінгів емоційного стану, що є рекомендованими NCCN при роботі психологічного напрямку із дистресом пацієнтів з онкодіагнозом. Описано сучасний стан надання психосоціальної допомоги і підтримки в регіонах України. Також підкреслено важливість організації роботи даного напрямку як складової реалізації загальної програми підтримки ментального здоров’я українців під час війни, започаткованою першою леді Оленою Зеленською. Зазначено важливість організації роботи в онкоклініці в трьох основних напрямах: власне із пацієнтом, із його найближчим оточенням (сім’я, близькі) та із персоналом медустанови, що надає послуги лікування та реабілітації в онкології.
Автором підкреслюється важливість та затребуваність розвитку онкореабілітації в країні, а також створення на державному рівні в умовах онкологічних лікарень, центрів, клінік спеціалізованого відділення психосоціальної допомоги та підтримки, основним завданням якого стане психологічна, діагностична, корекційна, психопросвітницька робота та консультативна і практична соціально спрямована допомогa.
Результати роботи за скринінгами емоційного стану пацієнтів стануть науковим доказом для підтримки інтеграції психологічної і соціальної допомоги в звичну і доступну допомогу при онкології. Після виявлення незадоволених потреб пацієнтів онкологічні заклади можуть надати відповідну психосоціальну підтримку для покращення якості життя. На цій основі планується проводити подальші інтервенційні дослідження психоонкології для осіб, хворих на рак, щоб розробити комплексне лікування цієї патології та відповідні протоколи інтервенцій психологічної реабілітаціїї в онкології. Отже, визначено основні напрямки подальших досліджень з метою формування протоколів психосоціальних інтервенцій в процесі лікування та реабілітації осіб з онкологією.

Біографія автора

Н. С. Лапшова , Донецький національний університет імені Василя Стуса

кандидат психологічних наук, клінічний і соціальний психолог

Посилання

Березко І.В. Специфіка дискурсивних технологій самопроектування особистості у кризових життєвих обставинах, які викликані онкологічним захворюванням. Актуальні проблеми психології: Збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. – 2018. – Том. ІІ: Психологічна герменевтика. – Випуск 11. – Житомир : Вид-воЖДУ ім. І.Франка. – С.99-113.

Cheatley, J., Aldea, A., Lerouge, A., Devaux, M., Vuik, S., Cecchini, M., et al. (2021). Tackling the cancer burden: the economic impact of primary prevention policies. Mol. Oncol. 15, 779–789. doi: 10.1002/1878-0261.12812

Lindert, J., Sancassiani, F., Massa, E., and Nardi, A. E. (2021). An overview of the international literature on health-related quality of life, mental health and psychosocial issues in people with cancer. Clin. Pract. Epidemiol. Mental Health 17, 253–256. doi: 10.2174/1745017902117010253

ВООЗ прогнозує зростання захворюваності на рак. Як знизити ризик розвитку онконедуги? | Центр громадського здоров’я. Центр громадського здоров’я України | МОЗ. URL: https://phc.org.ua/news/vooz-prognozue-zrostannya-zakhvoryuvanosti-na-rak-yak-zniziti-rizik-rozvitku-onkonedugi (дата звернення: 29.09.2024).

Відділення психологічної допомоги – Національний інститут раку. Національний інститут раку – офіційний сайт. URL: https://unci.org.ua/department/viddilennya-psyhologichnoyi-dopomogy-2/ (дата звернення: 29.09.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-07

Як цитувати

[1]
Лапшова , Н.С. 2024. Розвиток психосоціальної служби онкоклініки як важлива складова процесу лікування та ренабілітації осіб з онкопатологією. Вісник Донецького національного університету імені Василя Стуса. Серія Психологічні науки. (Лис 2024), 101-107. DOI:https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.1(4).11.

Номер

Розділ

Теоретичні та практичні дослідження з психологічної реабілітації