Особливості застосування психологічної реабілітації при онкології

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.2(5).3

Ключові слова:

стигма, реабілітація, онкологія, соціальні групи, психотерапія, групова терапія

Анотація

Стаття присвячена проблемам застосування заходів психологічної реабілітації осіб з онкологією. Онкозахворювання є одним з найбільш небезпечних та смертельно небезпечних видів хвороб, що спричиняють значні зрушення у психології хворих. Ці зміни своєю чергою негативно впливають на їхнє спілкування з близькими та сприяють їх витісненню зі звичного соціального оточення та часто призводять до втрати місця в значимих соціальних мікрогрупах. Дослідження останнього часу все більшу увагу приділяють впливу соціального оточення на одужання та подальшу підтримку якості життя та адаптації пацієнтів з онкопатологією до звичайного життя. Ця адаптація має двобічний характер: зміни в ментальному стані онкопацієнта та вплив значимого для нього соціального референтного оточення, що надає йому зворотній зв'язок в процесі розвитку особистості. Враховуючи контекст втрати частини таких зв'язків у ході хвороби, стигматизації онкозахворювань, складності соціальної адаптації та реадаптації значна роль у відновлення пацієнтів лежить у сфері психологічної реабілітації. Така реабілітація повинна включати як допомогу в копінгу з ментальними розладами спровокованими захворюванням, так і стратегії психологічної адаптації до переживання хвороби і процесу лікування, а також ефективні інструменти реадаптації до соціального оточення, відновлення зв'язків, створення нових бажаних соціальних груп, відтворення можливостей для подальшого життєвого розвитку особистості після хвороби та навіть в процесі хвороби. Проблема стигматизації онкології (канцерофобії), відторгнення хворих в складній економічній та соціальній обстановці, що супроводжує масштабне збройне вторгнення та інші подібні проблеми, визначальна роль у психологічній реабілітації може бути покладена на більш глибоку роботу з пацієнтами і підготовку їх до копінгу з усім спектром складнощів, з якими вони зустрічаються перш за все в соціальному оточенні.

Біографія автора

Н. С. Лапшова , Донецький національний університет імені Василя Стуса

кандидат психологічних наук, клінічний і соціальний психолог

Посилання

Білик В. Вплив превентивної освіти на подолання психологічних бар’єрів відношення до онкохвороб. Наукові перспективи (Naukovì perspektivi). 2024. № 3 (45).

Кирилова О., Старенький В., Золотарьова Т. Система психологічної допомоги на етапі променевої терапії в онкологічному закладі у Харкові під час військового стану. Перспективи та інновації науки. 2024. № 7(41). С. 739 – 754.

Кирилова, O., Кирилова Є., Вострокнутов I. Особливості соматопсихічних проявів в онкології на різних етапах протипухлинного лікування (оглядова стаття). Актуальні проблеми сучасної медицини. 2020. №6. С. 84-92.

Котенко, О. Є., Гаврилов, А. Ю., Сенніков, І. А., & Ходак, А. С. Integrative oncology as a promising vector for the treatment of cancer treatment. Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії, 2024. № 24(3). C. 168-173.

Левков А. А., Шепель А. І. Реабілітаційне обстеження, реабілітаційний діагноз та програма реабілітації хворих з раком молочної залози. 2022. Фізична реабілітація та рекреаційно-оздоровчі технології. № 7(2). С. 82 - 87.

Місяк, С. А. Особливості підготовки кадрів із реабілітації онкологічних хворих. Проблеми безперервної медичної освіти та науки. 2016. № 2. С. 18-21.

Становський Б. О. Особливості стрес-долаючої поведінки пацієнток з вперше діагностованою онкопатологією в умовах хронічного соціального стресу: дис. … доктора філософії за спеціальністю 225 «Медична психологія». Київ, 2024. 188 с.

Gillis Ch., Ljunqvist O., Carli F. Prehabilitation, enhanced recovery after surgery, or both? A narrative review. British journal of anaesthesia. 2022.№128. Вип. 3. С. 434-448.

Mehnert-Theuerkauf A., et al. Prevalence of mental disorders, psychosocial distress, and perceived need for psychosocial support in cancer patients and their relatives stratified by biopsychosocial factors: rationale, study design, and methods of a prospective multi-center observational cohort study (LUPE study). Frontiers in Psychology. 2023. №14. С. 1125545.

Stout N. L., et al. A systematic review of rehabilitation and exercise recommendations in oncology guidelines. CA: a cancer journal for clinicians. 2021. №71. Вип. 2. С. 149-175.

Stubblefield M. D. (ed.). Cancer rehabilitation: principles and practice. Springer Publishing Company, 2018. 1151 с.

Weis J., Giesler J. M. Rehabilitation for cancer patients. Psycho-oncology. 2018. С. 105-122.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-13

Як цитувати

[1]
Лапшова , Н.С. 2025. Особливості застосування психологічної реабілітації при онкології. Вісник Донецького національного університету імені Василя Стуса. Серія Психологічні науки. (Січ 2025), 27-35. DOI:https://doi.org/10.31558/2786-8745.2024.2(5).3.

Номер

Розділ

Сучасні дослідження в медичній психології та психології здоров’я